Raportul prețului ferrovanadiului, 26 octombrie 2026: niveluri de tranzacționare FeV50 și FeV80
Tranzacționarea cu ferrovanadiu s-a menținut constant în evaluarea din 26 octombrie 2026, intervalele de tranzacții principale pentru ambele clase neschimbate față de lectura anterioară. Cotațiile au fost reduse la ambele tipuri, în timp ce FeV50 pentru fabrici mari au fost păstrate atât la nivel de tranzacție, cât și de cotație. Tabelul de mai jos înregistrează intervalele publicate așa cum sunt, pe baza de plată stabilită pentru fiecare rând.
Prețul curent al ferrovanadiului

Tabelul 1. Prețurile principale ale ferrovanadiului, 26 octombrie 2026 (10.000 RMB/tonă, cu taxe incluse)
Domeniu de aplicare: intervale de tranzacții și cotații principale pentru FeV50, FeV80 și FeV50 pentru fabrici mari, așa cum sunt publicate pentru 26 octombrie 2026.
| Nota | Segmentul de piata | Tranzacție generală | Cotația curentă | Schimba | Baza de plata |
|---|---|---|---|---|---|
| Ferovanadiu FeV50 | Mainstream | 8 - 8.1 | 8.1 - 8.2 | Cotația în jos cu 0,1; tranzacție neschimbată | Factura de acceptare, cu taxe incluse |
| Ferovanadiu FeV80 | Mainstream | 12.8 - 12.96 | 12.96 - 13.12 | Cotația în jos 0,16; tranzacție neschimbată | Factura de acceptare, cu taxe incluse |
| Ferovanadium FeV50, plantă mare | Planta mare | 8.4 - 8.5 | 8.4 - 8.6 | Neschimbat | Numerar, cu taxe incluse |
Notă privind unitățile și baza de plată.Tabelul este cotat în 10.000 RMB pe tonă, unitatea utilizată în evaluarea sursei. Restabilit în RMB pe tonă metrică, intervalul de tranzacții FeV50 este cuprins între 80.000 și 81.000 RMB pe tonă, iar intervalul de cotație este de 81.000 până la 82.000 RMB pe tonă. Intervalul de tranzacții cu FeV80 este cuprins între 128.000 și 129.600 RMB pe tonă, iar intervalul de cotații este de la 129.600 la 131.200 RMB pe tonă. FeV50 pentru fabrici mari este cuprins între 84.000 și 85.000 RMB pe tonă pentru tranzacții și între 84.000 și 86000 RMB pe tonă pentru cotații. În aceeași unitate, o mișcare de 0,1 este egală cu 1.000 RMB pe tonă și o mișcare de 0,16 este egală cu 1.600 RMB pe tonă.
Ce înseamnă baza de plată.Un preț de acceptare-factură este decontat cu un document de acceptare bancar, iar nivelul cotat suportă deja costul de finanțare al acelui transfer; un preț în numerar se decontează la plată și nu implică costuri de plată. Ambele sunt cotate cu taxe incluse. Deoarece cele două rute nu sunt interschimbabile, un interval publicat pe o bază nu ar trebui să fie clasat față de un interval publicat pe cealaltă fără a se normaliza pentru costul decontării. În acest număr, cele două clase principale sunt publicate pe bază de acceptare și linia de fabrici mari pe bază de numerar.
Tendința prețului ferrovanadiului vs anterioară
Doar două mișcări sunt înregistrate pentru această dată și ambele stau pe partea cotațiilor. Cotația generală FeV50 a scăzut cu 0,1, ducând intervalul publicat la 8,1 la 8,2. Cotația generală FeV80 a scăzut cu 0,16, ducând intervalul publicat de la 12,96 la 13,12. În ceea ce privește tranzacțiile, nimic nu s-a mișcat: FeV50 s-a menținut la 8 la 8,1 și FeV80 la 12,8 la 12,96. Linia FeV50 pentru fabrici mari a fost neschimbată pe ambele părți, la 8,4 la 8,5 pentru tranzacții și 8,4 la 8,6 pentru cotații.
Citiți clar, înregistrarea arată că ofertele au fost tăiate în timp ce afacerile încheiate au rămas acolo unde erau, iar nivelul fabricii mari a rămas nemișcat de ambele părți. Aceasta este o descriere a cifrelor publicate pentru această dată și nimic mai mult; nu se utilizează aici nicio evaluare anterioară sau ulterioară și nicio direcție înainte nu este dedusă dintr-o singură lectură.
Nota și contextul pieței
Vanadiul intră în oțel ca adaos de microaliere, crescând rezistența și tenacitatea prin precipitarea carbonitrurilor de vanadiu în timpul lucrului la cald și al tratamentului termic. Purtătorul standard pentru această adăugare esteferovanadiu, un aliaj de bază fier-vanadiu vândut mai degrabă în funcție de conținutul de vanadiu decât de greutatea aliajului, motiv pentru care cumpărătorii compară ofertele pe unitatea de vanadiu, mai degrabă decât doar pe prețul pe tonă.
FeV50 se găsește la aproximativ jumătate de vanadiu și jumătate de suport de fier și este gradul de lucru pentru fabricarea oțelului carbon și slab aliat: secțiuni structurale, bare de armare, material de forjare, oțeluri pentru arcuri și scule și lucrări generale de înaltă rezistență din aliaj scăzut. Se cumpără în tonaj normal, se dizolvă ușor în oală și se potrivește operațiunilor ale căror limite reziduale și de impurități lasă loc pentru masa transportor suplimentară.
FeV80 transportă aproximativ patru cincimi de vanadiu. Atracția nu este un metal diferit, este o taxă mai mică: pentru aceleași unități de vanadiu un cumpărător adaugă mult mai puțin fier, carbon și siliciu, ceea ce contează în topirea de aliaje înalte și de specialitate, în consumabilele de sudură și în cazul în care căldura este suficient de mică încât masa purtătorului distorsionează analiza. Acea clasă a doua este în mod normal cumpărată în loturi mai mici, împotriva unei specificații mai stricte.
Două caracteristici structurale modelează modul în care aceste prețuri ar trebui să fie citite. Prima este împărțirea între aprovizionarea principală și cea a fabricilor mari: cele două linii sunt publicate separat și poartă baze de decontare diferite, așa că trebuie citite ca serii separate, mai degrabă decât ca un singur nivel de piață. Al doilea este decontarea: termenii de acceptare a facturii și de numerar sunt ambele standard pe această piață, iar cele două sunt cotate separat, mai degrabă decât compensate într-un singur număr.
FeV50 vs FeV80: comparație
| Dimensiune | Ferovanadiu FeV50 | Ferovanadiu FeV80 |
|---|---|---|
| Conținut de vanadiu | Vanadiu nominal de 50 la sută, echilibru purtător de fier; limite exacte pe specificația de achiziție | Vanadiu nominal de 80 la sută, echilibru purtător de fier; limite exacte pe specificația de achiziție |
| Încărcătură de carbon și impurități | Masă mai mare de carbon, siliciu și purtător livrate per unitate de vanadiu | Scăderea încărcăturii de impurități și de purtător per unitate de vanadiu, care este principalul motiv pentru care cumpărătorii plătesc pentru el |
| Aplicații tipice din oțel | Oțel de structură și bară de armare, material forjat, oțel pentru arcuri și pentru scule, calități generale de înaltă rezistență, slab aliate | Oțeluri înalt aliate și speciale, consumabile de sudură, alimentare cu superaliaje și aliaje de titan, călduri mici cu limite reziduale strânse |
| 26 octombrie 2026 interval de cotații | 8,1 până la 8,2 (10.000 RMB/mt), adică 81.000 până la 82.000 RMB pe tonă | 12,96 - 13,12 (10.000 RMB/t), adică 129.600 - 131.200 RMB pe tonă |
| 26 octombrie 2026 interval de tranzacții | 8 până la 8,1 (10.000 RMB/mt), adică 80.000 până la 81.000 RMB pe tonă | 12,8 - 12,96 (10.000 RMB/t), adică 128.000 - 129.600 RMB pe tonă |
| Baza de decontare a publicat acest număr | Factura de acceptare, cu taxe incluse | Factura de acceptare, cu taxe incluse |
| Raportul față de FeV50 pe aceeași parte a cotației | Linia de referință, luată ca 1,00 | 1,60 ori nivelul FeV50 la ambele capete ale intervalului de cotație |
| Model de cumpărare | Tonajul obișnuit față de un cadru anual sau trimestrial | Loturi mai mici, bazate pe specificații, adesea cu un test convenit pe lot |
Rândul de raport este cea mai utilă linie pentru un cumpărător și este pură aritmetică pe cifrele de mai sus. Împărțirea cotației FeV80 la cotația FeV50 dă 12,96 / 8,1 și 13,12 / 8,2 și ambele ajung la 1,6; intervalele de tranzacție se împart în același mod, 12,8 / 8,0 și 12,96 / 8,1, din nou 1,6. Deci, cele două grade se tranzacționează la un fix de 1,6 la 1 în intervalele publicate, care este exact raportul dintre conținutul nominal de vanadiu, 80 împărțit la 50. Acest lucru este demn de știut, deoarece înseamnă că prima cotată între grade este mai degrabă aritmetică decât o judecată despre deficit și pentru că o comparație pe tonă a celor două grade nu vă spune aproape nimic în perundiu. Deoarece raportul se menține la ambele capete ale ambelor intervale la această dată, un cumpărător poate evalua o ofertă FeV80 față de o ofertă FeV50 pur și simplu aplicând 1,6; o abatere de la această cifră este partea din ofertă care trebuie explicată. Pagini de produse pentruferovanadiu 50şiFeV80stabiliți cele două specificații unul lângă altul.
Ce ar trebui să verifice cumpărătorii înainte de a comanda Ferrovanadium
- Clasă și specificație completă.Acordați baza conținutului de vanadiu, limitele de carbon și siliciu, dimensiunea sau dimensiunea bucăților și ambalarea, deoarece un nume de grad în sine le lasă pe toate cele patru deschise.
- Baza de pret in scris.Indicați dacă cifra este o tranzacție sau un nivel de cotație, factură de acceptare sau numerar și include taxe, apoi păstrați aceeași bază prin negociere.
- Testare și documentare.Solicitați un certificat de analiză per lot, întrebați cum a fost prelevat proba și luați în considerare o verificare independentă a unui lot de mare valoare, în loc să vă bazați pe un singur rezultat intern.
- Comparație normalizată.Convertiți fiecare ofertă într-o cifră de vanadiu per kilogram cu propria dvs. ipoteză de recuperare înainte de a clasifica furnizorii, așa cum este descris înferovanadiupagina de prezentare generală.
- Multă consecvență între livrări.Dacă căldura contează, întrebați dacă întreaga cantitate provine dintr-un singur lot și cum ar fi documentată o expediere divizată.
- Mecanica de livrare si contract.Fixați fereastra de livrare, toleranța cantității, drepturile de inspecție și documentele care călătoresc odată cu expedierea și confirmați baza de livrare înainte ca prețul să fie blocat.
FAQ
Ar trebui să cumpăr ferovanadiu 50 sau FeV80?
Începeți de la specificațiile oțelului sau aliajului pe care îl alimentați. Ferrovanadium 50 este gradul de uz general: se potrivește majorității producției de oțel carbon și slab aliat, unde limitele reziduale sunt moderate și adăugarea se face în tonaj normal. FeV80 transportă aproximativ 80% vanadiu, deci furnizează aceleași unități de vanadiu cu o masă de încărcare mai mică și o încărcătură mai mică de carbon, siliciu și alte elemente purtătoare; este alegerea obișnuită în cazul în care limitele mai stricte de impurități, adaosurile mai mici sau topirea de aliaje înalte și de specialitate fac din masa purtătorului o adevărată constrângere. Dacă limitele dvs. sunt moderate și costul pe tonă de metal este factorul principal, FeV50 este în mod normal suficient; dacă vă luptați cu limitele reziduale sau topiți căldurile mici, prețați ambele grade pe bază de vanadiu conținut înainte de a decide.
Cum diferă prețurile facturilor de acceptare și în numerar pentru ferovanadiu?
Sunt două căi de așezare, nu două niveluri de calitate. Un preț de acceptare-factură este decontat cu un draft de acceptare bancară, astfel încât vânzătorul suportă costul de reducere și nivelul cotat reflectă deja acest lucru; un preț în numerar se decontează la plată, deci nu implică costuri de schimb. Ambele sunt cotate în mod normal cu taxe incluse. Regula practică pentru cumpărători este de a compara similare cu similare: o gamă publicată pe bază de acceptare nu este direct comparabilă cu o gamă publicată pe bază de numerar, deoarece diferența dintre ele este mai degrabă un cost de finanțare decât o primă de metal. În acest număr, FeV50 și FeV80 de masă sunt publicate pe bază de acceptare, în timp ce FeV50 pentru plante mari este publicat pe bază de numerar, astfel încât cele trei linii trebuie să fie normalizate înainte de a putea fi clasificate în funcție de cost.
De ce FeV50 pentru plante mari este citat mai sus de FeV50 mainstream pe 26 octombrie 2026?
După cum a fost publicat pentru 26 octombrie 2026, cotația FeV50 pentru fabricile mari este de 8,4 până la 8,6 față de o cotație generală de FeV50 de 8,1 până la 8,2, iar liniile de tranzacție se situează la 8,4 până la 8,5 față de 8 până la 8,1. Cele două linii nu sunt o comparație asemănătoare, deoarece FeV50 pentru plante mari din acest tabel este cotat în numerar și inclusiv cu taxe, în timp ce FeV50 principal este cotat pe bază de acceptare și cu taxe incluse. Prin urmare, diferența publicată nu poate fi citită direct ca o primă de calitate. Confirmați specificația, condițiile de plată, baza de livrare și analiza din spatele fiecărei oferte, apoi normalizați-le pe ambele la aceeași bază de decontare înainte de a le clasifica.
Ce ar trebui să fie confirmat înainte de a plasa o comandă cu ferovanadiu?
Patru articole poartă cea mai mare parte a riscului comercial. În primul rând, calitatea și specificația completă: baza conținutului de vanadiu, limitele de carbon și siliciu, dimensionare și ambalare. În al doilea rând, baza prețului: dacă cifra este o tranzacție sau un nivel de cotație, acceptare sau numerar și inclusiv taxe. În al treilea rând, analiza și documentația: certificatul de analiză per lot, metoda de eșantionare din spatele acestuia și dacă o verificare de către terți este garantată pentru un lot de mare valoare. În al patrulea rând, mecanica contractului: fereastra de livrare, toleranța cantității, drepturile de inspecție și documentele care trebuie să călătorească cu fiecare transport. Obținerea acestor patru în scris înainte de comandă elimină cea mai mare parte a spațiului pentru dispută mai târziu.
Recomandări cheie
- FeV50 mainstream s-a menținut la 8 la 8,1 pentru tranzacții pe 26 octombrie 2026, cu cotația sa redusă cu 0,1 la 8,1 la 8,2.
- FeV80 mainstream s-a menținut la 12,8 la 12,96 pentru tranzacții, cu cotația sa redusă cu 0,16 la 12,96 la 13,12.
- FeV50 pentru fabrici mari a fost neschimbat de ambele părți la 8,4 la 8,5 pentru tranzacții și 8,4 la 8,6 pentru cotații, pe bază de numerar.
- Doar cele două rânduri de citate s-au mutat în acest număr; tranzacțiile și nivelul fabricii mari erau plate.
- Cele două clase principale sunt cotate pe bază de acceptare, iar linia de fabrică mare pe bază de numerar, astfel încât cele trei linii nu sunt direct comparabile fără normalizare.
Obțineți cotația dvs. personalizată
Trimiteți gradul, cantitatea, baza de ambalare și livrare de care aveți nevoie și vom reveni cu o cotație construită pe baza specificațiilor dvs., mai degrabă decât un preț de listă generic. Ajungeți la noiWhatsApp: +86 15518824805sau prinE-mail: market@zanewmetal.com.

