Prețul Ferochrome, 26 octombrie 2026: Toate clasele plat în toată China
Prețurile ferocromului în China au rămas neschimbate la 26 octombrie 2026. Fiecare grad din cotația stabilită mai jos - FeCr50C7.5 cu conținut ridicat de carbon, FeCr55C2.0 cu carbon mediu, FeCr55C0.25 cu emisii scăzute de carbon și cele două clase de microcarbon FeCr55C0.15} la același nivel ca și FeCr55C0.15} oct. 23, 2026, în fiecare regiune listată. Nicio notă și nicio regiune nu s-a mutat în sus sau în jos în ziua respectivă, iar întregul tabel poartă un semn fix de schimbare față de sesiunea anterioară.
Prețul actual al ferrocromului

Tabelul 1. Prețul ferocromului FeCr50C7.5 cu conținut ridicat de carbon în funcție de regiune, 26 octombrie 2026 (CNY/mt)
Baza: 50% Cr, numerar franco fabrică, taxe incluse.
| Regiune | Preț (CNY/mt) |
|---|---|
| China de Nord | 7450–7600 |
| Sud-vestul Chinei | 7700–7750 |
| nord-vestul Chinei | 7500–7550 |
| nord-estul Chinei | 7700–7750 |
| China Centrală | 7700–7750 |
| Shanghai | 7800–7850 |
| Shandong | 7750–7800 |
Tabelul 2. Prețul ferocromului cu emisii medii, scăzute de carbon și microcarbon, în funcție de grad și regiune, 26 octombrie 2026 (CNY/mt)
Baza: 60% Cr, numerar franco fabrică, taxe incluse.
| Nota | Conținut de carbon | Regiune | Preț (CNY/mt) |
|---|---|---|---|
| FeCr55C2.0 (carbon mediu) | 2.0% C | Sichuan | 12000–12100 |
| FeCr55C2.0 (carbon mediu) | 2.0% C | Henan | 12000–12100 |
| FeCr55C2.0 (carbon mediu) | 2.0% C | Mongolia Interioară | 12000–12100 |
| FeCr55C2.0 (carbon mediu) | 2.0% C | Guangxi | 12000–12100 |
| FeCr55C0.25 (scăzut de carbon) | 0.25% C | Sichuan | 12700 |
| FeCr55C0.25 (scăzut de carbon) | 0.25% C | Jiangsu | 13000–13100 |
| FeCr55C0.25 (scăzut de carbon) | 0.25% C | Shanxi | 12500–12600 |
| FeCr55C0.25 (scăzut de carbon) | 0.25% C | Mongolia Interioară | 12500 |
| FeCr55C0.10 (microcarbon) | 0.10% C | Sichuan | 12900 |
| FeCr55C0.10 (microcarbon) | 0.10% C | Jiangsu | 13200–13300 |
| FeCr55C0.10 (microcarbon) | 0.10% C | Shanxi | 12700–12800 |
| FeCr55C0.10 (microcarbon) | 0.10% C | Mongolia Interioară | 12700 |
| FeCr55C0.06 (microcarbon) | 0.06% C | Sichuan | 13200 |
| FeCr55C0.06 (microcarbon) | 0.06% C | Jiangsu | 13400–13500 |
| FeCr55C0.06 (microcarbon) | 0.06% C | Shanxi | 12900–13000 |
| FeCr55C0.06 (microcarbon) | 0.06% C | Mongolia Interioară | 12900 |
Notă: Toate cifrele sunt exprimate în CNY per tonă metrică (CNY/mt), numerar franco fabrică și taxe incluse. FeCr50C7.5 cu conținut ridicat de carbon are un preț de 50% crom; Calitățile cu emisii medii de carbon, cu emisii scăzute de carbon și cu microcarbon au prețuri pe bază de crom de 60%, iar clasele cu emisii scăzute de carbon și microcarbon din Tabelul 2 acoperă banda de crom de 52% până la 60%. O singură cifră marchează un punct citat în tabelul sursă, în timp ce un interval marchează răspândirea citată în acea regiune. Prețurile sunt de referință atunci când se compară oferte și nu înlocuiesc prețul unui contract semnat.
Tendința prețului Ferrochrome vs. precedent
Măsurat față de cotația anterioară din 23 octombrie 2026, întregul tabel este plat. Toate cele șapte regiuni cu emisii ridicate de carbon - China de nord, sud-vestul Chinei, nord-vestul Chinei, nord-estul Chinei, China centrală, Shanghai și Shandong - și-au păstrat aceeași bandă de preț pe care o aveau la 23 octombrie 2026. Cele patru regiuni cu emisii medii de dioxid de carbon din Sichuan, Henan, Mongolia Interioară și Guangxi au deținut și ele, fiecare rămânând în interiorul 12000–12100 CNY/m. Gradul FeCr55C0.25 cu emisii scăzute de carbon a avut loc în Sichuan, Jiangsu, Shanxi și Mongolia Interioară și ambele tipuri de microcarbon, FeCr55C0.10 și FeCr55C0.06, au avut loc în aceleași patru regiuni.
Cu alte cuvinte, ziua nu a produs niciun câștig și nicio pierdere nicăieri în set: cinci note, douăzeci și trei de cotații regionale, toate marcate plat. Pentru cumpărători, o sesiune fixă înseamnă că comparația pe care ați făcut-o pe 23 octombrie 2026 este și astăzi comparația corectă, iar clasamentul între regiuni nu a fost remaniat printr-o mutare de o zi.
Nota și contextul pieței
Ferrochrome se află în partea din față a lanțului de oțel inoxidabil și aliat, iar calitatea pe care o cumpărați decide atât nivelul de carbon care intră în cuptor, cât și baza de preț pe care trebuie să o comparați. Cele patru familii din tabelul de mai sus sunt separate în principal de conținutul de carbon și acea variabilă unică conduce diferența de preț între ele.
Ferocromul cu conținut ridicat de carbon, citat aici ca FeCr50C7.5, transportă aproximativ 7,5% carbon cu crom în regiunea de 50% și este materialul de încărcare pentru producția de oțel carbon și slab aliat, precum și pentru topituri de oțel inoxidabil, unde colectarea carbonului poate fi manipulată în aval. Este cotat pe o bază de 50% crom, motiv pentru care cifrele sale stau mult sub celelalte trei familii. Noastrepagina produsului cu ferocrom cu conținut ridicat de carbonstabilește intervalul de specificații pe care îl furnizăm pentru această familie.
FeCr55C2.0 cu carbon mediu reduce carbonul la 2,0% și este cotat pe o bază de crom de 60%. FeCr55C0.25 cu conținut scăzut de carbon merge la 0,25% carbon, iar cele două grade de microcarbon, FeCr55C0.10 și FeCr55C0.06, merg la 0,10% și 0,06%. Toate trei au prețul pe baza de crom 60% și acoperă banda de crom de 52% până la 60%. Cu cât carbonul este mai mic, cu atât producătorul trebuie să cheltuiască mai multă energie de rafinare și procesare și cu atât creșterea prețului este mai mare. Calitățile cu emisii scăzute de carbon și microcarbon sunt alegerea normală în cazul în care oțelul finit trebuie să țină un plafon cu emisii scăzute de carbon, astfel încât se potrivesc rutelor din oțel inoxidabil și special, mai degrabă decât producției generale de oțel; celferocrom cu conținut scăzut de carbon utilizat în fabricarea oțeluluipagina acoperă unde se încadrează acest grad în atelierul de topire.
Diferența de bază contează mai mult decât se așteaptă majoritatea cumpărătorilor. O cotație pe bază de crom 60% descrie o unitate care conține mai mult crom decât o cotație pe bază de 50%, astfel încât cele două numere nu pot fi puse una lângă alta fără a se ajusta pentru cromul pe care îl transportă. Fiecare cotație medie, mică și micro din Tabelul 2 este deja pe o bază de 60%, astfel încât acestea pot fi comparate direct între ele; coloana cu conținut ridicat de carbon este cea care are nevoie de ajustarea bazei înainte de a putea fi aliniată împotriva lor. Pentru cumpărătorii care efectuează injecția cu fire cu miez mai degrabă decât încărcarea în vrac,sârmă miez de ferocrom nitruratpagina descrie o cale de livrare diferită pentru aceeași familie de aliaje.
Structura regională această sesiune este ușor de citit. Pentru materialul cu conținut ridicat de carbon, China de Nord are cea mai mică bandă la 7450–7600 CNY/mt, Shanghai cea mai mare la 7800–7850 CNY/mt, iar cele trei regiuni din sud-vestul Chinei, nord-estul Chinei și China centrală stau toate împreună la 7700–7750 CNY/mt, cu nord-vestul Chinei la 750 CNY/mt și 750 CNY/mt. 7750–7800 CNY/mt. Pentru carbon mediu, toate cele patru regiuni cotează aceleași 12000–12100 CNY/mt, astfel încât regiunea nu face nicio diferență pentru ofertă. În familiile cu emisii scăzute de carbon și micro-carbon se redeschid golurile: Jiangsu este cel mai înalt punct de cotație în fiecare dintre cele trei rânduri, în timp ce Sichuan și Mongolia Interioară se află la capătul inferior, iar Shanxi se află între ele. Acest model reflectă locația de producție și transportul de marfă, mai degrabă decât orice diferență în specificația citată.
High-carbon vs Medium-Carbon vs Low/Micro-Carbon Ferrochrome
Tabelul de mai jos pune cele patru familii una lângă alta asupra dimensiunilor care decid o achiziție. Fiecare cifră de preț este preluată din tabelele de cotații de mai sus pentru 26 octombrie 2026.
| Dimensiune | FeCr50C7.5 cu conținut ridicat de carbon | FeCr55C2.0 cu carbon mediu | FeCr55C0,25 cu emisii scăzute de carbon | Micro-carbon FeCr55C0.10 / C0.06 |
|---|---|---|---|---|
| Conținut de carbon | Aproximativ 7,5% C | 2.0% C | 0.25% C | 0,10% C și 0,06% C |
| Desemnarea gradului | FeCr50C7.5 | FeCr55C2.0 | FeCr55C0,25 | FeCr55C0,10, FeCr55C0,06 |
| Baza de crom pentru prețuri | 50% Cr baza | 60% Cr baza | 60% Cr bază, 52%–60% Cr band | 60% Cr bază, 52%–60% Cr band |
| Gama de prețuri pe 26 octombrie 2026 | 7450–7850 CNY/mt în șapte regiuni | 12000–12100 CNY/mt în patru regiuni | 12500–13100 CNY/mt în patru regiuni | 12700–13300 CNY/mt (C0,10); 12900–13500 CNY/mt (C0,06) |
| Regiunile citate | Nord, Sud-Vest, Nord-Vest, Nord-Est, China Centrală, Shanghai, Shandong | Sichuan, Henan, Mongolia Interioară, Guangxi | Sichuan, Jiangsu, Shanxi, Mongolia Interioară | Sichuan, Jiangsu, Shanxi, Mongolia Interioară |
| Înaltă regională dominantă | Shanghai, 7800–7850 CNY/mt | Niciun decalaj regional, toate patru egale | Jiangsu, 13000–13100 CNY/mt | Jiangsu, 13200–13300 și 13400–13500 CNY/mt |
| Aplicație tipică | Încărcare în vrac pentru fabricarea de carbon, slab aliat și oțel inoxidabil | Fabricarea oțelului și turnarea în cazul în care se aplică un plafon moderat de carbon | Trasee din oțel inoxidabil și cu conținut scăzut de carbon, cu un plafon strâns de carbon | Oțel special și inoxidabil unde limita de carbon este cea mai strânsă |
| Schimbare de la o zi la alta | Plat | Plat | Plat | Plat |
Lectura practică este simplă. Trecerea de la carbon ridicat la carbon mediu ridică cotația cu o marjă largă, iar trecerea la carbon scăzut și apoi la microcarbon o ridică din nou, deoarece fiecare pas îndepărtează carbonul care trebuie scos în cuptor. În cadrul unei familii, diferențele dintre regiuni sunt mici în comparație cu diferențele dintre familii, motiv pentru care selecția gradului contează de obicei mai mult decât selecția regiunii atunci când un cumpărător lucrează la o specificație de carbon.
Ce ar trebui să verifice cumpărătorii înainte de a comanda Ferrochrome
O sesiune de preț fix nu înlătură necesitatea verificării detaliilor unei oferte. Înainte de a confirma o comandă la prețul pe 26 octombrie 2026, acestea sunt punctele care merită parcurse:
- Confirmați baza de preț.O cotație este comparabilă doar după ce știți dacă este pe o bază de crom 50% sau 60%. Cereți furnizorului să precizeze baza în scris și să convertiți la o singură bază înainte de a compara două oferte. Coloana FeCr50C7.5 din Tabelul 1 și cele trei familii cu conținut scăzut de carbon din Tabelul 2 nu sunt pe aceeași bază.
- Confirmați tipul de preț și termenul de livrare.Cifrele de aici sunt numerar franco fabrică și includ taxe. O ofertă cotată pe bază de livrare, în condiții de credit sau fără taxe este un număr diferit și nu ar trebui să fie comparată cu acest tabel fără ajustare.
- Confirmați specificația carbonului și cromului, nu numai numele clasei.Calitățile cu conținut scăzut de carbon și microcarbon acoperă o bandă de crom de 52% până la 60%, astfel încât două oferte sub același nume de calitate pot diferi în ceea ce privește conținutul real de crom. Puneți figurile de carbon și crom țintă în comanda de cumpărare.
- Confirmați dimensiunea și forma.Bucul și fracția de dimensiune de care aveți nevoie pentru cuptorul dvs. sau pentru injecția de sârmă cu miez, afectează recuperarea și prețul. Indicați în mod explicit intervalul de dimensiuni, mai degrabă decât să-l lăsați la valoarea prestabilită a furnizorului.
- Confirmați data cotației.Un preț este valabil doar pentru sesiunea în care a fost cotat. Întrebați cât timp se menține oferta, deoarece nivelul de poziție poate fi revizuit la următoarea cotație.
- Confirmați cantitatea și structura lotului.Indiferent dacă volumul se livrează ca un singur lot sau mai multe afectează costul de transport și de inspecție și ar trebui să fie stabilit înainte ca prețul să fie fixat.
FAQ
Cum aleg între ferocrom cu conținut ridicat de carbon, cu carbon mediu, cu emisii scăzute de carbon și cu microcarbon?
Începeți de la plafonul de carbon al oțelului pe care îl faceți, apoi reveniți la aliaj. FeCr50C7.5 cu conținut ridicat de carbon conține aproximativ 7,5% carbon și se potrivește încărcării în vrac în producția de carbon, slab aliat și oțel inoxidabil, unde colectarea carbonului poate fi manipulată mai târziu în proces. FeCr55C2.0 cu carbon mediu la 2,0% carbon se potrivește producției de oțel și turnării cu o limită moderată de carbon. FeCr55C0.25 cu emisii scăzute de carbon la 0,25% carbon și gradele de micro-carbon FeCr55C0.10 și FeCr55C0.06 la 0,10% și 0,06% carbon, sunt alegerile în care oțelul finit trebuie să țină un plafon strâns de carbon. Alegerea unui grad mai scăzut de carbon decât necesită specificațiile adaugă costuri fără beneficii, iar alegerea unui grad mai mare de carbon poate costa mai mult în rafinarea în aval decât economisește aliajul.
Cum diferă baza de 50% crom de baza de 60% crom atunci când comparăm ofertele?
O cotație de bază de 50% și o cotație de bază de 60% descriu cantități diferite de crom în același tonaj, astfel încât cele două cifre nu sunt direct comparabile. O tonă de bază de 60% conține de 1,2 ori mai mult crom decât o tonă de bază de 50%, ceea ce înseamnă că un preț de bază de 50% trebuie mărit cu acel raport înainte de a putea fi stabilit cu un preț de bază de 60%. În tabelele de mai sus, familia FeCr50C7.5 cu conținut ridicat de carbon este de 50%, în timp ce familiile cu carbon mediu, scăzut și microcarbon sunt toate pe o bază de 60%, astfel încât cele trei familii cu emisii scăzute de carbon pot fi comparate direct între ele, iar familia cu conținut ridicat de carbon nu. Cereți furnizorului să precizeze baza pe cotația în sine și să faceți ajustarea o dată, înainte de a compara ofertele.
De ce prețurile ferocromului diferă între regiuni în aceeași zi?
Regiunea afectează o ofertă mai degrabă prin locația de producție, transportul și echilibrul local de aprovizionare decât prin specificare. În tabelul din 26 octombrie 2026, FeCr50C7.5 cu conținut ridicat de carbon variază de la 7450–7600 CNY/t în nordul Chinei până la 7800–7850 CNY/mt în Shanghai, cu sud-vestul Chinei, nord-estul Chinei și China centrală toate cotate la 7700–7750 CNY/mt. FeCr55C2.0 cu carbon mediu nu prezintă deloc decalaj regional, cu Sichuan, Henan, Mongolia Interioară și Guangxi, toate la 12000–12100 CNY/mt. În rândurile cu emisii scăzute de carbon și microcarbon, spread-ul revine, Jiangsu fiind cel mai înalt punct de cotație și Sichuan și Mongolia Interioară la capătul inferior. Un cumpărător care compară regiuni ar trebui să cântărească diferența de preț în raport cu transportul și timpul de livrare, deoarece o cifră mai mică franco fabrică într-o regiune îndepărtată poate costa mai mult odată ce livrarea este adăugată.
Ce ar trebui să confirm cu furnizorul înainte de a plasa o comandă?
Confirmați cinci lucruri în scris: gradul și specificațiile exacte ale carbonului și cromului, baza de preț pentru 50% sau 60% crom, tipul de preț și termenul de livrare, fracțiunea de dimensiune și forma și cât timp este valabilă oferta. Cifrele din acest articol sunt prețuri în numerar franco fabrică cu taxe incluse, cotate pentru 26 octombrie 2026, așa că o ofertă în condiții diferiți ar trebui convertită înainte de a fi comparată. De asemenea, ajută la precizarea cantității și a structurii lotului în același timp, deoarece costurile de transport și inspecție depind de aceasta. Introducerea acestor puncte în comanda de cumpărare, mai degrabă decât lăsarea lor într-un fir de e-mail, evită majoritatea disputelor care apar după ce prețul a fost fixat.
Recomandări cheie
- Prețurile ferocromului în China au fost constante pe 26 octombrie 2026 în toate cele cinci clase și în toate cele douăzeci și trei de cotații regionale din acest set, fără creștere sau scădere față de 23 octombrie 2026.
- FeCr50C7.5 cu conținut ridicat de carbon pe o bază de 50% crom a variat de la 7450–7600 CNY/t în nordul Chinei la 7800–7850 CNY/t în Shanghai, cu sud-vestul Chinei, nord-estul Chinei și centrul Chinei, toate la 7700–7750 CNY/t, nord-vestul Chinei la 750 CNY/mt și Shandong la 750 CNY/mt. 7750–7800 CNY/mt.
- FeCr55C2.0 cu carbon mediu pe o bază de crom de 60% a fost uniform la 12000–12100 CNY/mt în Sichuan, Henan, Mongolia Interioară și Guangxi, fără niciun decalaj regional.
- FeCr55C0.25 cu emisii scăzute de carbon a variat de la 12500 CNY/t în Mongolia Interioară până la 13000–13100 CNY/t în Jiangsu; micro-carbon FeCr55C0.10 de la 12700 CNY/mt în Mongolia Interioară până la 13200–13300 CNY/mt în Jiangsu; micro-carbon FeCr55C0.06 de la 12900 CNY/mt în Mongolia Interioară până la 13400–13500 CNY/mt în Jiangsu.
- Toate cifrele sunt numerar franco fabrică, taxe incluse; familia cu conținut ridicat de carbon este pe o bază de 50% crom și celelalte trei pe o bază de 60%, așa că cele două grupuri trebuie puse pe o singură bază înainte de orice comparație de preț.
- Cu sesiunea neîntreruptă, munca de notare și comparație pe care a făcut-o un cumpărător la 23 octombrie 2026 încă rămâne în picioare, iar sarcina practică este să confirme baza, specificația, dimensiunea și validitatea ofertei, mai degrabă decât urmărirea unui număr în mișcare.
Obțineți cotația dvs. personalizată
Trimiteți-ne gradul, specificațiile pentru carbon și crom, fracțiunea de dimensiune și cantitatea de care aveți nevoie, iar noi vom reveni cu o ofertă construită în jurul cuptorului dvs. și a termenilor dvs. de livrare, mai degrabă decât o singură bandă publicată. Pentru cel mai rapid răspuns, trimiteți-ne un mesaj peWhatsApp: +86 15518824805sau scrie laE-mail: market@zanewmetal.com.

